Våra smakrika och saftiga köttbullar gjorda på vår fantastiska färs är redo att lägga i stekpannan med en härlig klick krögartalg. Servera med vad du vill!
Köttbullens historia
Köttbullar förekommer i många olika kulturer, men ofta blir de framför allt förknippade med Sverige och inte minst IKEA. Dens exakta historia är däremot oklar. Internationellt sett vet man att den serverades till hovet i England redan under 1000-talet (däremot är detta högst oklart). Man har dock hittar recept på smaksatta köttbullar från ungefär samma tidsperiod i Bagdad.
Den svenska köttbullen vet vi däremot mer om. Ordet köttbulle förekommer första gången 1755 i Cajsa Wargs kokbok. Det var däremot först under mitten av 1800-talet, i samband med att vedspisen och köttkvarnen blev vanligare i hemmaköken, som köttbullarna fick en ordentlig skjuts. Före detta hette det frikadeller, vilket idag är kokta köttbullar. Ordet frikadell är så gammalt som 1600-talet. Men tillbaka till köttbullarna. Det skulle dröja ända fram till början av 1900-talet innan löken blev en del av receptet. 1944 släppte Edith Jonsson-Ekegård Stora kokboken. Denna innehöll olika recept på köttbullar, både av nöt och fläsk, som innehöll gul och röd lök, vitpeppar samt grädde eller mjölk.
Förpackning
En förpackning innehåller 250 g köttbullar.
Ingredienser: Nötkött från Hagshultskossorna (74,1 %, varav liten mängd fläskkött), lök, ägg, potatismjöl, potatisfibrer, koksalt, socker, vitpeppar.