Från produktion till pension
Efter många år som mjölkko förändras vardagen. Precis som för oss människor kommer en tid då arbetslivet är över och ett nytt kapitel börjar.
Våra kor kommer från noggrant utvalda mjölkgårdar där de har fötts upp, tagits väl om hand och varit en viktig del av gårdens verksamhet under många år. Vi brukar säga att de är lite som maratonlöpare. De är friska, vältränade och vana vid ett aktivt liv, men efter många år i produktion är de ofta ganska slanka.
När de flyttar till Kopensionatet kommer de alltid tillsammans med en grupp kor från samma gård. Det gör att de har välkända flockkamrater omkring sig redan från första dagen och övergången blir lugn och trygg.
En “nyanländ” och en dam som bott hos oss några månader.
Gräset gör jobbet
Hos oss förändras vardagen. Under sommaren betar korna gräs och under vintern går de fritt i lösdriftsladugården. Tempot blir lugnare och gräset får ta större plats.
Under månaderna på Kopensionatet lägger korna successivt på sig både muskler och fett. Det är en förändring som ofta syns tydligt. Vi brukar säga att vi egentligen inte gör så mycket. Vi ser till att korna har gott om gräs, en lugn miljö och tid.
Tid är en viktig ingrediens
Korna stannar hos oss mellan ungefär sex månader och ett år. Den tiden är en viktig del av vår idé.
Vi har upptäckt att kombinationen av gräs, tid och ett lugnare tempo gör skillnad. Under månaderna på Kopensionatet lägger korna successivt på sig både muskler och fett. Samtidigt utvecklas köttets marmorering, smak och karaktär.
Kopensionatet förändrar inte det naturliga kretsloppet i lantbruket. Vi har bara lagt till ett nytt kapitel mellan mjölkproduktionen och slakten – ett kapitel där gräset och tiden får göra sitt.
Smaken av Hagshult
Vi brukar låna ett ord från vinvärlden – terroir. Det beskriver hur jordmån, klimat, väder och plats tillsammans formar smaken. Vi tror att samma sak gäller kött.
Gräset som växer här, årstidernas växlingar, den småländska naturen och tiden korna får hos oss bidrar alla till den färdiga smaken. Det går inte att peka ut en enskild sak. Det är helheten som gör skillnaden. Det är därför vi brukar säga att smaken börjar på betet.
Eller, som vi också brukar säga: Smaken av Hagshult.
