Härligt syrlig och söt vinbärsgelé från Brunneby. Den är perfekt till söndagssteken, eller varför inte till rostat bröd?
Vad är fruktgelé?
Gelé är ett klassiskt tillbehör till kötträtter. Det är baserat på ämnet pektin som finns naturligt i många frukter och bär. Man kokar upp bär- eller fruktsaft, ofta med tillsatt socker, som sedan tappas upp på burk och får stelna. Vinbär är ett praktexempel på ett bär som innehåller mycket pektin, speciellt innan de mognar. Detta gör att man inte behöver tillsätta pektin, utan kan ta vara av naturens egna geléämne. Om man gör egen vinbärsgelé hemma kan det därför vara till fördel att ha med några omogna bär under kokandet. Pektin finns även naturligt i syrliga äpplen, hallon och i skalet på citrusfrukter.
Vilka är Brunneby musteri?
Brunneby Musteri är ett litet familjeföretag med norra Europas bredaste sortiment av fina naturprodukter. Musteriet ligger mycket vackert alldeles intill Göta Kanal i Östergötland. I mer än 70 år har de förädlat bär och frukt där.
Där mustar de äpplen så det står härliga till om höstarna och om somrarna pressar de bland annat jordgubbar, fläderblom, svarta vinbär och hallon. Den fina smaken beror på att de så mycket som möjligt köper frukt och bär från hemmaträdgårdar och lokala odlare. Det blir godast så.
Idén grundades 1941. Jordbrukaren Carl Gösta Kjellin hade fått nog av att se trädgårdens fina frukt gå till spillo. Han ville ta till vara på det som naturen gav. En liten press riggades upp i källaren i herrgården och här mustades de första äpplena på Brunneby. Intresset för att förädla frukt visade sig vara stort.
Snart började man musta äpplen från trädgårdar runtomkring. Allteftersom började man även att pressa svarta vinbär, jordgubbar, hallon, körsbär och rabarber. Av juicen producerades Brunnebys goda saft. En del av juicen såldes, bland annat till apoteken för att smaksätta mediciner.
Hållbarhet
Oöppnad = bäst före två år efter tillverkningsdatum som anges på förpackningen.
Öppnad burk förvaras gärna kallt.
Ingredienser: juice av röda vinbär, socker, vatten, pektin, syra (citronsyra), konserveringsmedel E202, E211.
Till 100 g gelé har använts 40 g juice och 39 g socker. Totalmängd socker per 100 g = 43 g.